10 نكته براي موفقيت يك پروژه

اگر مي خواهيد پروژه خود را با موفقيت به انجام برسانيد توصيه مي گردد نگاهي به اين ده نكته داشته باشيد.
 


1- آغاز كردن: قبل از شروع پروژه از اينكه نيازمندي هاي مشتري به طور كامل تعريف شده است اطمينان حاصل كنيد. شما نيازمند آن هستيد كه به درستي بدانيد پروژه و اجزاي آن را چه موقع و به چه كسي بايد تحويل دهيد. حتما سعي كنيد مشخصات پروژه را به طور رسمي نوشته و به امضاء مشتري برسانيد. اين سند بايد ملاك اندازه گيري موفقيت هاي شما باشد.

2- مشاركت مشتري: همواره سعي كنيد مشتري را در سراسر چرخه عمر پروژه درگير نماييد. مشاركت مشتري در تحليل، طرح ريزي و همچنين اجراي پروژه بسيار ضروري است بدين منظور هيچ نيازي نيست به دنبال تاييد از سوي مشتري باشيد فقط كافيست اطلاع رساني لازم را به وي انجام دهيد.

3- قيدهاي زماني: قيدهاي زماني تحويل پروژه را كوتاه و واقعي برقرار كنيد. هيچ گاه با قيدهاي زماني طولاني موافقت نكنيد. در صورت نياز پروژه را به زير پروژه هاي كوچك تر مثلا شش ماهه تقسيم كنيد. 

4- رويدادهاي پروژه: قيدهاي زماني پروژه را به رويدادهاي مناسب كه قطعات قابل اندازه گيري كار هستند تجهيز كنيد. سررسيدهاي تحويل را به رويدادهاي پروژه بيفزاييد و همواره سعي كنيد تحويل به موقع داشته باشيد و اگر اين مهم رخ نداد هر چه زودتر اين تاخير را با مشتري درميان بگذاريد.

5- ارتباطات: اطمينان حاصل كنيد كه اطلاعات درست، به موقع اطلاع رسانيد مي شود. توليد گزارش كارهاي هفتگي و برگزاري جلسات رسمي گروه پروژه از اهيمت به سزايي برخوردار است. 

6- دامنه كاري پروژه: تنها با تغييراتي كه تاثيري بر زمانبندي پروژه ندارند موافقت كنيد. در صورت نياز به گسترش زمانبندي پروژه، مطمئن شويد كه مشتري با تغييرات دامنه كاري پروژه موافق است.

7- كيفيت: كيفيت آنچه را كه تحويل مي دهيد در بالاترين سطح ممكن حفظ كنيد. همواره كيفيت را بازنگري كنيد و هيچ گاه از آن فاصله نگيريد. فرآيند تصديق ستانده هاي پروژه را اجرا كنيد بدين منظور اعضاي گروه پروژه مي توانند در اين بازنگري مشاركت نمايند. آنگاه يك بازنگري برون سازماني (كارفرماي مجازي) به منظور حصول اطمينان از اينكه كيفيت راه حل هاي توصيه شده نيازها و انتظارات مشتري را برآورده مي نمايد انجام دهيد.

8- پيامدها: به محضي كه پيامدهاي ناگوار و مخاطرات را شناسايي كرديد آنها را قبل از آنكه تاثيري بر پروژه داشته باشند اولويت بندي و حل كنيد و بدين ترتيب مخاطرات و پيامدها را به حداقل برسانيد.

9- ستانده ها: هر گاه ستانده اي آماده شد آن را به صورت رسمي به مشتري تحويل دهيد و از مشتري درخواست كنيد فرم تصويب ستانده را كه نشان مي دهد نيازها و انتظارات ايشان برآورده شده است تاييد كند تنها در اين صورت مي توانيد مطمئن شويد كه 100% كار اين ستانده پايان يافته است.

10- گروه پروژه: پروژه هاي بزرگ توسط گروه هاي بزرگ انجام مي شوند. تا جايي كه امكان پذير است از بهترين افراد درخواست همكاري نماييد و به منظور يافتن چنين افرادي به اندازه لازم وقت اختصاص دهيد. اين وقت گذاشتن بعدا باعث مي شود در زمان اجراي پروژه از سرعت بالايي برخوردار شويد. به خاطر داشته باشيد ايجاد انگيزه در افراد مناسب كار آسان تري است. به آنها چشم انداز پروژه را نشان دهيد و مشخص نماييد برايشان كه چگونه مي توانند به آن دست يابند. به آنها اعتقاد و اطمينان داشته باشيد. احساس مطلوبي در آنها پديد آوريد. در اين حالت است كه آنها به طور تعجب آوري كار خواهند كرد و اين آن چيزي است كه انتظار داريد.
 منبع:www.sadeghfar.ir

Share
 
دوره های آموزشی
دوره های مدیریت پروژه  دوره های مدیریت پروژه
مدیریت بازاریابی
دوره های مدیریت بازاریابی  دوره های مدیریت بازاریابی
مدیریت مالی
دوره های مدیریت مالی  دوره های مدیریت مالی
مدیریت دانش
دوره های مدیریت دانش  دوره های مدیریت دانش
مدیریت منابع انسانی
دوره های مدیریت منابع انسانی  دوره های مدیریت منابع انسانی
مدیریت نگهداری و تعمیرات
دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات  دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت  دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
صفحه اصلی    .    درباره ما 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد بنیان محفوظ می باشد .
طراحی سایت  و بهینه سازی : ایران طراح