پاسخ به یک سوال مهم در مورد رابطه بین اهداف و استراتژی

یکی از دوستان پرسیده است:

میخواستم بپرسم چرا بعضی از شرکت ها اول اهداف استراتژیک تعریف میکنن بعد استراتژی تعیین میکنن و همین استراتژی رو به اهداف کوچکتر تعریف میکنن نه اهداف و نقش اون اهداف استراتژیک چی میشه؟بعضی از شرکت ها استراتژی تعیین میکنن بعد اهداف تعریف میکنن. جالبه این اهداف و استراتژی زیاد بهم مربوط نمیشه. مشکل در فهم من بوده یا برنامه این شرکت ها که شاید فقط تدوین شده نه اجرا . لطف میکنید یه راهنمایی مختصر بفرمایید؟ با سپاس

 

این سوال چهار جواب داره

الف) بعضی اوقات ما اول اهداف را “تعیین” می کنیم و سپس استراتژی می نویسیم. مثال

هدف: دستیابی به سهم بازار عراق، استراتژی: ایجاد شراکت استراتژیک با شبکه فروش محلی مبتنی بر مزیت رقابتی هزینه

ولی گاهی اوقات ما استراتژی را تعیین می کنیم و سپس پیش بینی می کنیم که اگر این استراتژی محقق شده، موفقیت ما چگونه خواهد بود.

 

ب) اصولا در بسیاری از موارد تفکیک هدف و استراتژی کار سختی است. در الگوهای اولیه مدیریت استراتژیک، این دو از هم مجزا نبودند. از زمان بروز و ظهور و سیطره مکتب برنامه ریزی (مراجعه کنید به کتاب Strategy Safari) بین هدف و استراتژی تفکیک شد. حتی اگر بخواهیم که بین این دو تفکیک قائل شویم، رابطه بین این دو در اصل رفت و برگشتی است.

 

ج) این نکته مهم را به خاطر بسپارید که ممکن است در فرآیند برنامه ریزی استراتژیک ما یک خروجی را زودتر از یک خروجی دیگر تولید کنیم. مثلا ممکن است ماموریت زودتر از چشم انداز تولید شود اما در سند استراتژی، چشم انداز ممکن است بالاتر نوشته شود. متاسفانه مدیریت استراتژیک دچار این وسواس های ترمینولوژیک (واژه شناختی) و متدولوژیک (روش شناختی) شده است و از مقصود اصلی مدیریت استراتژیک یعنی اخذ تصمیمات استراتژیک برای کسب منافع استراتژیک باز مانده است.

 

د) به خاطر داشته باشید که ما سلسله مراتب اهداف داریم. یعنی اهداف کلان و کیفی، اهداف کمی، شاخص های کلیدی عملکرد و … در مکان ها و زمان های مناسب به تناسب از هر کدام از این ها می توانیم استفاده کنیم.

 

خلاصه آنکه، شما باید بدانید که موفقیت (منافع استراتژیک) را چه چیزی تعریف می کنید/نمی کنید و برای دستیابی به آن چه کاری می کنید/نمی کنید.

با تشکر- لشکربلوکی

Share
 
دوره های آموزشی
دوره های مدیریت پروژه  دوره های مدیریت پروژه
مدیریت بازاریابی
دوره های مدیریت بازاریابی  دوره های مدیریت بازاریابی
مدیریت مالی
دوره های مدیریت مالی  دوره های مدیریت مالی
مدیریت دانش
دوره های مدیریت دانش  دوره های مدیریت دانش
مدیریت منابع انسانی
دوره های مدیریت منابع انسانی  دوره های مدیریت منابع انسانی
مدیریت نگهداری و تعمیرات
دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات  دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت  دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
صفحه اصلی    .    درباره ما 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد بنیان محفوظ می باشد .
طراحی سایت  و بهینه سازی : ایران طراح