سامانه مدیریت نگهداری و تعمیرات
CMMS مخفف عبارت  Computerized Maintenance Management System می‌باشد، هدف اصلی سیستم مکانیزه نگهداری و تعمیرات حصول اطمینان از کارایی، آماده به کار بودن تجهیزات و مکانیزه نمودن فرآیند های نگهداری و تعمیرات آنها می باشد. ساماندهی و مکانیزه نمودن فرآیند های نگهداری و تعمیرات یکی از چالش های مهم برای مدیران ارشد سازمانها ، کارخانه ها و موسسات می باشد.
 
به مجموعه فعاليت‌هايي که سبب افزايش عمر مفيد تجهيزات ، کاهش مصرف قطعات يدکي ، انرژي و هزينه شده و بازده عملي تجهيزات را افزايش مي‌دهد، نگهداري و تعميرات يا در اصطلاح "نت" گفته مي‌شود.
 
بيشتر سيستم‌هايي که امروزه به نحوي در امور توليدي، خدماتي، تاسيساتي و يا ساير موارد به کار گرفته مي‌شود، در زمان‌هايي از دوره‌ عمر عملياتي خود، دچار شکست و از کار افتادگي مي‌شوند و در نتيجه به فعاليت‌هاي نگه‌داري و تعميرات نيازمند مي‌شوند. از طرفي در سازمان‌هاي بزرگ، سازمان‌دهي کارا و اثربخش به فعاليت‌هاي "نت"، نيازمند برخوردي از يک سيستم جامع و پويا است. سيستمي که اطلاعات لازم را با کيفيتي قابل قبول و به‌هنگام دريافت کند و به طور مناسب واکنش نشان دهد. بدون شک با توسعه و پيشرفت فناوري اطلاعات، مي‌توان انتظار داشت که اين صنعت بتواند سازمان‌ها را در امر برنامه‌ريزي و اجراي "نت" ياري رساند.
 
 
 
وجود يک سيستم نرم افزاري در راستاي نگهداري و تعميرات تجهيزات و خدمات سازمان، باتوجه به ارائه تصويري واقعي و بروز از وضعيت سخت افزاري، نرم افزاري و تعميرات آن مجموعه، منجر به تحليلي واقعي تر از امکانات موجود و تصميم گيري موثرتر مديران به خصوص در حوزه انفورماتيک و خدمات مديريت خواهد بود و نهايتاً اثر مثبت اين تحليل و تصوير واقعي از وضعيت موجود براي تمامي افراد مرتبط ( ارباب رجوع، پرسنل و مديران ) ملموس خواهد بود.
 
مزایای‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌
ایجاد سازماندهی‌ هر سیستم‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌، مستلزم‌ صرف‌ زمان‌، هزینه‌ و کار جدی‌ است‌ و به‌ جهت‌ معقول‌ بودن،‌ این‌ سرمایه‌گذاری‌ دارای‌ مزایایی‌ می‌باشد.
 
نگهداری‌ و تعمیرات‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌ را می‌توان‌ بطور موفقیت‌آمیز در سازمانهای‌ مختلف‌ به‌ کاربرد ولی‌ تأثیرات‌ و منافع‌ نهایی‌ آن‌ متفاوت‌ خواهد بود. این‌ امر به‌ نوع‌ سازمان‌، شرایط‌ مربوط‌ به‌ محدودیت‌ها، افق‌ زمانی‌ و نحوه‌ اجرای‌ سیستم‌ بستگی‌ دارد.
 
با این‌ حال‌ سیستم‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌، به‌ عنوان‌ پاسخگویی‌ برای‌ هر مشکل‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ تلقی‌ نمی‌گردد و استفاده‌ از آن‌، مهارت‌ کم‌، کمبود ابزارها، کمبود مواد، طراحی‌ بد و یا بهره‌برداری‌ غلط‌ از ماشین‌آلات‌ را جبران‌ نخواهد کرد. همچنین‌ این‌ سیستم‌ نمی‌تواند تجهیزات‌ فرسوده‌ و اسقاط‌ را به‌ تجهیزات‌ جدید و با کارآیی‌ بالا تبدیل‌ نماید. اگر چه‌ این‌ حقیقت‌ را که‌ برنامه‌ریزی‌ سیستماتیک‌ و سودمند نگهداری‌ و تعمیرات‌، منافع‌ زیادی‌ را در بر خواهد داشت‌، نمی‌توان‌ انکار نمود.
 
مزیت‌ اصلی‌ سیستم‌ برنامه‌ریزی‌ شده‌ نت‌، بهینه‌سازی‌ بهره‌وری‌ از منابع‌ (نیروی‌ انسانی‌، پول‌، ماشین و ...‌) می باشد.
 
از بسیاری از مزایای اجرای نت برنامه ریزی شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
 
·        دستگاههایی‌ که‌ به‌ طور منظم‌ و صحیح‌ مورد نگهداری‌ و تعمیرات‌ قرار می‌گیرند کمتر خراب‌ می‌شوند.
 
·        نگهداری‌ و تعمیرات‌ به‌ راحت‌ترین‌ شکل‌ صورت‌ گرفته‌ و باعث‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ موقعیت‌های‌ از دست‌ رفته‌ می‌گردد.
 
·        نگهداری‌ و تعمیرات‌ ساده‌ و منظم‌، نسبت‌ به‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ پرهزینه‌، نامنظم‌ و خاص‌، باعث‌ کاهش‌ توقفات‌ ماشین‌آلات‌ می‌شود.
 
·        توقفات‌ بیش‌ از حد طولانی‌ کاهش‌ یافته‌، نیاز به‌ تعمیرات‌ و قطعات‌ یدکی‌، از پیش‌ مشخص‌ گردیده‌ و در صورت‌ نیاز در انبار موجود خواهد بود.
 
·        زمان‌ میان‌ دوره‌ای‌ بین‌ تعمیرات‌ جامع‌ افزایش‌ خواهد یافت‌.
 
·        سرویس‌های‌ ساده‌، منظم‌ و ارزان‌ در مقابل‌ تعمیرات‌ ناگهانی‌، پرهزینه‌ و پر وقفه‌.
 
·        افزایش‌ میزان‌ بازدهی‌، کیفیت‌ عملکرد و کارایی‌ ماشین‌آلات‌ بوسیله‌ انجام‌ سرویس‌ و تنظیمات‌ منظم‌ و برنامه‌ریزی‌ شده‌.
 
·        استفاده‌ بیشتر و مؤثرتر از نیروی‌ انسانی‌.
 
·        حجم‌ کارهای‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ بگونه‌ای‌ برنامه‌ریزی‌ می‌گردد تا بطور متعادل‌ در سراسر طول‌ سال‌ انجام‌ شود و تقاضا با دامنه‌ بسیار متغیر در مورد نیروی‌ انسانی‌ کاهش‌ یابد.
 
·        بار کاری‌ هفتگی‌ به‌ نحوی‌ برنامه‌ریزی‌ می‌شود که‌ می‌توان‌ تخصیص‌ منابع‌ را بطور مؤثری‌ کنترل‌ نمود.
 
·        تأثیر خط‌ مشی‌ صحیح‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ غالباً در بهبود نگرش‌ شخصی‌ کارکنان‌ منعکس‌ شده‌ که‌ باعث‌ می‌گردد با دلگرمی‌ بیشتری‌ کار کنند.
 
·        عدم‌ حذف‌ یا از قلم‌ افتادگی‌ سرویس‌ و تنظیمات‌ دستگاههایی‌ که‌ در برنامه‌ریزی‌ آورده‌ شده‌اند.
 
اهداف‌ نظام‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ برنامه‌ریزی‌ شده
سازمانها از بکارگیری و بهره برداری دستگاه ها و تجهیزات و ماشین آلات اهداف عمده و منافعی را دنبال می کنند و هیچ‌ سازمانی‌ بدون‌ کسب‌ منافع و دست یابی به اهداف نمی‌تواند به‌ فعالیت‌ خود ادامه‌ دهد. سازماندهی‌ و اجرای‌ فعالیت‌ها باید بگونه‌ای‌ باشد که‌ تأثیر و هدف‌ نهایی‌ آنها افزایش‌ میزان دست یابی به منابع یا اهداف‌ باشد 
 
بطور خلاصه‌ می‌توان‌ گفت‌: اصلی‌ترین‌ هدف‌ سیستم‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌، همان‌ بهینه‌ کردن‌ توانایی‌های‌ ماشین‌آلات ‌و دستگاها و تجهیزات به منظور رسیدن‌ به‌ حداکثر ظرفیت‌ عملیاتی‌ و کاهش‌ فرسایش‌ و خرابی‌ آنهاست‌.
 
در همين راستا و در جهت دستيابي به اهداف ذکر شده، شرکت بهپرداز جهان با مطالعات کارشناسي تيم نرم افزاري مجرب خود اقدام به طراحي و توليد نرم افزاري تخصصي در زمينه مديريت تعميرات و نگهداري مکانيزه (CMMS) نموده است به گونه اي كه مواردي مانند وضعیت تجهیزات، سخت افزارها، نرم افزارها، تامين کننده گان تجهيزات ، كاربران مرتبط با سازمان، سرويس کاران، پيمانكاران، دلايل خرابي، دلايل توقف، دلايل تاخير( مجاز
.و غيرمجاز) و ... در اين سيستم مکانيزه، به سادگی قابل رهگيري مي باشد
منبع:بهپرداز
Share
 
دوره های آموزشی
دوره های مدیریت پروژه  دوره های مدیریت پروژه
مدیریت بازاریابی
دوره های مدیریت بازاریابی  دوره های مدیریت بازاریابی
مدیریت مالی
دوره های مدیریت مالی  دوره های مدیریت مالی
مدیریت دانش
دوره های مدیریت دانش  دوره های مدیریت دانش
مدیریت منابع انسانی
دوره های مدیریت منابع انسانی  دوره های مدیریت منابع انسانی
مدیریت نگهداری و تعمیرات
دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات  دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت  دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
صفحه اصلی    .    درباره ما 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد بنیان محفوظ می باشد .
طراحی سایت  و بهینه سازی : ایران طراح