معرفی کتاب کاربست آینده نگاری راهبردی در دولت

آینده نگاری راهبردی درباره ی درک چشم انداز کلی از موقعیتی خاص و گزینه های پیش روی تصمیم گیران در آن موقعیت و مرتبط با آینده نگاری مسایل راهبردی است. به عبارت دیگر آینده نگاری راهبردی فرایندی است برای افزایش توانایی های فردی و سازمانی به منظور درک فرصت ها و تهدیدهای در حال ظهور، عناصر وابسته ی مسیر، پیشران ها، محرک ها، منابع و علت و معلول ها، که با تصمیمات بدیل مرتبط هستند؛ تصمیمات بدیلی که فضای مسیرهای آینده های ممکن، باورپذیر، محتمل و مرجح را شکل می دهند تا تصمیمات مرتبط با برنامه ریزی های راهبردی و عمومی سازمان و مرتبط با ابزارهای دستیابی به اهداف بلند مدت، بتوانند با آگاهی و آمادگی بهتر اتخاذ شوند.

کتاب «کاربست آینده نگاری راهبردی در دولت» درباره به کارگیری آینده نگاری راهبردی در تصمیم گیری عمومی دولت های کشورهای مدنظر بحث می کند و تلاش دارد به سوالات زیر پاسخ دهد:

- چه اقداماتی می توان برای قوی تر ساختن ارتباط بین آینده نگاری و تصمیم گیری صورت داد؟

- چگونه می توانیم نظام های آینده نگاری خود را به منظور پاسخ گویی بهتر به نیازهای تصمیم گیری عمومی توسعه دهیم؟

کتاب مزبوربا عنوان‌ اصلی «Practising strategic foresight in government» نوشته کوواسا تئومو (Kuosa Tuomo) است که توسط آقایان محسن کشاورز ترک و مصطفی کشاورز ترک ترجمه شده و موسسه افق آینده پژوهی راهبردی آن را به چاپ رسانیده است.

کتاب در ۴ فصل کلی تنظیم شده است. فصل اول به بیان کلیاتی در زمینه آینده نگاری راهبردی می پردازد. فصل دوم جایگاه آینده نگاری راهبردی در سیاست های عمومی  کشور فنلاند، کشور سنگاپور و اتحادیه اروپا را مورد امعان نظر قرار می دهد، فصل سوم مجموعه ای از مصاحبه هاست و در نهایت فصل چهارم شامل دو مقاله ی چاپ شده در نشریه فیوچرز است.

با توجه به کمبود منابع فارسی در زمینه آینده نگاری راهبردی، امیدوارم این کتاب مدخل خوبی برای ورود به این بحث باشد. در انتها  از دوست خوبم آقای محسن کشاورز که یک نسخه از کتاب را در اختیار بنده قرار داده اند تشکر کرده و آینده ای پر از بهروزی و پیروزی برایشان آرزو دارم.

منبع:ایران فیوچریست

Share
 
دوره های آموزشی
دوره های مدیریت پروژه  دوره های مدیریت پروژه
مدیریت بازاریابی
دوره های مدیریت بازاریابی  دوره های مدیریت بازاریابی
مدیریت مالی
دوره های مدیریت مالی  دوره های مدیریت مالی
مدیریت دانش
دوره های مدیریت دانش  دوره های مدیریت دانش
مدیریت منابع انسانی
دوره های مدیریت منابع انسانی  دوره های مدیریت منابع انسانی
مدیریت نگهداری و تعمیرات
دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات  دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت  دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
صفحه اصلی    .    درباره ما 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد بنیان محفوظ می باشد .
طراحی سایت  و بهینه سازی : ایران طراح