موفقیت مالی شخصی در زندگی (بخش ۲)

در سلسله مطالب موفقیت مالی شخصی در شماره قبلی راجع به اهمیت بهره مرکب و تاثیر آن در افزایش تصاعدی ثروت بحث شد. گلوله برفی کوچکی را که از بالای کوهی به پایین غلت می‌خورد و رفته رفته بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، تصور کنید. اثر بهره مرکب نیز مشابه همین گلوله برفی است؛ ثروت شما با بهره مرکب نهایتا آنقدر بزرگ می‌شود که به بهمنی عظیم تبدیل خواهد شد. از شماره قبلی به خاطر دارید که پیشنهاد ما برای شروع این کار، پس‌انداز کردن ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان بود. در این شماره قصد داریم اطلاعاتی کلی در مورد بازدهی انتظاری بازار سهام ارائه دهیم تا شما دید بهتری در مورد امکان دستیابی به این بهره مرکب پیدا کنید. در شماره قبل به این نکته اشاره کردیم که اگر شما ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان پس‌انداز کرده و آن را در یک سرمایه‌گذاری با بازدهی انتظاری سالیانه ۵۰ درصد فعال کنید، در افق ۱۰ ساله ۴۱۰ میلیون تومان، در افق ۲۰ ساله ۲۳ میلیارد تومان و در افق ۳۰ ساله ۱۳۸۰ میلیارد تومان ثروت خواهید داشت! اما آیا می‌توان سالانه ۵۰ درصد بازدهی داشت؟ قصد داریم مقاله این شماره را برای پاسخ به این سوال اختصاص دهیم.

نقش بازار سهام در موفقیت مالی شخصی

بازار سهام ایران (بورس تهران) بازاری است که در آن سرمایه‌گذاران با خرید و نگهداری سهام شرکت‌ها از رشد قیمت آتی سهام سود می‌برند. ولی شناسایی سهام سودآور و پرپتانسیل کاری تخصصی است و نیاز به دانش مالی و تجربه کافی در بازار دارد. اما در اینجا ما قصد نداریم روش‌های تحلیل سهام را تشریح کنیم. ابتدا نگاهی به وضعیت کلی بازار سهام بیندازیم.

در بازار سهام ایران چند صد شرکت وجود دارند که شما امکان خرید و فروش سهام آن‌ها را دارید. سازمان بورس براساس بزرگی شرکت‌ها، رتبه‌بندی انجام داده است که شما می‌توانید به اطلاعات این شرکت‌ها از طریق سایت رسمی انتشار اطلاعات بورس (www.tsetmc.com) دسترسی داشته باشید. کافیست پس از ورود به این سایت، بر روی «شاخص ۳۰ شرکت بزرگ» کلیک کرده و این لیست را مشاهده کنید. ابتدا بازدهی سالانه این ۳۰ شرکت را بررسی کنیم:

ردیف بازدهی سالانه ردیف بازدهی سالانه ردیف بازدهی سالانه
۱ ۲۹% ۱۱ ۴۸% ۲۱ ۳۱%
۲ ۹۵% ۱۲ ۵۲% ۲۲ ۳۵%
۳ ۶۴% ۱۳ ۳۶% ۲۳ ۵۸%
۴ ۴۸% ۱۴ ۵۱% ۲۴ ۲۵%
۵ ۲۷% ۱۵ ۴۱% ۲۵ ۲۰%
۶ ۵۳% ۱۶ ۴۳% ۲۶ ۴۳%
۷ ۴۴% ۱۷ ۵۸% ۲۷ ۴۶%
۸ ۱۱۷% ۱۸ ۴۸% ۲۸ ۴۴%
۹ ۲۰۴% ۱۹ ۸۶% ۲۹ ۵۷%
۱۰ ۵۵% ۲۰ ۴۲% ۳۰ ۴۰%

ملاحظه می‌کنید که در طول چندین سال گذشته ۳۰ شرکت بزرگ بازار سهام بطور میانگین ۵۵ درصد بازدهی سالانه داشته‌ است. این بدان معناست که اگر فردی تمامی این ۳۰ شرکت را خریداری کرده باشد بطور میانگین سالانه ۵۵ درصد بازدهی داشته است. جدول فوق حاکی از آن است که بدون نیاز به تحلیل دقیق و متخصصانه در بازار سهام و تنها با خرید ۳۰ شرکت بزرگ بورس، می‌توان انتظار بازدهی بالاتر از ۵۰ درصد را بطور سالانه داشت. ما در این مقاله فعلا توصیه‌ای در مورد خرید این سهام نکرده‌ایم و در حال حاضر صرفا تلاش داریم نشان دهیم که این میزان بازدهی قابل دستیابی است. اگر نگاهی دوباره به جدول فوق داشته باشیم، اطلاعات زیر قابل استخراج است:

بازدهی میانگین سالانه ۱۰ شرکت بزرگ ۷۴% بازدهی میانگین سالانه ۲۰ شرکت بزرگ ۶۲% بازدهی میانگین سالانه ۳۰ شرکت بزرگ ۵۵%

جدول فوق نشان از این مطلب دارد که اگر شما تنها ۱۰ سهم بزرگ بازار سهام را خریداری کنید، معادل ۷۴ درصد بازدهی خواهید داشت. اگر این تعداد را به ۲۰ سهم برسانید بازدهی به ۶۲ درصد کاهش پیدا خواهد کرد و اگر تمامی ۳۰ شرکت بزرگ را داشته باشید، بازدهی انتظاری شما رقمی معادل ۵۵ درصد – که در فوق نیز به آن اشاره شد – کسب خواهید کرد. اطلاعات فوق نشان می‌دهد که برای دستیابی به اثر فوق‌العاده بهره مرکب لازم است تا پس‌اندازهای شما به سمت بازار سهام جریان پیدا کند. دوباره تاکید می‌کنم فعلا در مورد نحوه خرید این سهام، تعداد مناسب سهام برای خرید و انتخاب از میان ۳۰ شرکت بزرگ بحثی نکرده‌ایم. این موارد در شماره‌های بعدی بحث خواهد شد.

تا اینجا دانستیم که می‌توان سرمایه‌گذاری‌ای یافت که از طریق آن بتوان سالانه ۵۰ درصد کسب بازدهی داشت. در جدول زیر ۳۰ شرکت بزرگ بازار سهام براساس صنعت دسته‌بندی شده‌اند:

 صنعت بازدهی سالانه صنعت بازدهی سالانه صنعت بازدهی سالانه
استخراج معادن ۵۱% تجهیزاتی ۴۴% فلزات اساسی ۴۵%
فرآورده‌های نفتی ۱۲۳% خودرو ۳۸% مخابرات ۵۷%
پتروشیمی ۶۰% رایانه ۵۳% واسطه‌گری‌های مالی ۳۸%

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، صنایع مختلف کشور بازدهی‌های متفاوتی داشته‌اند. اطلاعات این جدول نشان‌ می‌دهد که صنایع پرپتانسیل کشور از جمله نفت و گاز، پتروشیمی و استخراج و تولید فلزات در بازار سهام نیز بازدهی بالاتری نسبت به سایر صنایع دارند. پس بعنوان یک قانون سرانگشتی و ساده، سرمایه‌گذاری در صنایعی که کشورمان در آن‌ها دارای مزیت رقابتی نسبت به سایر کشورها دارد، بازدهی بالاتری را به ارمغان خواهد آورد.

در این مقاله تلاش شد تا کلیات بازاری به خوانندگان معرفی شود که از طریق آن دستیابی به بازدهی ۵۰ درصدی سالانه امکان‌پذیر باشد. در شماره‌های بعدی در مورد چگونگی کسب این میزان بازدهی در بازار سهام بحث خواهد شد. تا رسیدن به مسیر دستیابی به موفقیت مالی شخصی چند شماره دیگر باقیست!

عطاءاله افتخاری

Share
 
دوره های آموزشی
دوره های مدیریت پروژه  دوره های مدیریت پروژه
مدیریت بازاریابی
دوره های مدیریت بازاریابی  دوره های مدیریت بازاریابی
مدیریت مالی
دوره های مدیریت مالی  دوره های مدیریت مالی
مدیریت دانش
دوره های مدیریت دانش  دوره های مدیریت دانش
مدیریت منابع انسانی
دوره های مدیریت منابع انسانی  دوره های مدیریت منابع انسانی
مدیریت نگهداری و تعمیرات
دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات  دوره های مدیریت نگهداری و تعمیرات
مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت  دوره های مدیریت تولید،بهره وری و کیفیت
صفحه اصلی    .    درباره ما 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد بنیان محفوظ می باشد .
طراحی سایت  و بهینه سازی : ایران طراح